Jak podpořit tvorbu mléka při kojení

Přemýšlíte nad tím, jak ideálně podpořit tvorbu mateřského mléka? Mám pro vás tipy.

V první řadě je pro nás důležité využít takzvané zlaté hodiny po porodu, kdy je hladina prolaktinu a oxytocinu nejvyšší. Pokud se miminko přisaje již na porodním sále, je to skvělé a pro dobrý začátek kojení více než vhodné. Miminko by mělo nerušeně odpočívat na vašem těle a mít možnost se samo přisát. 

Obsah článku:
    Add a header to begin generating the table of contents
    Scroll to Top

    Kojení na požádání

    Kojte na požádání. Ale co to znamená? Miminko byste měla přikládat často, dle jeho potřeb, aby si samo mohlo regulovat množství mateřského mléka. Nečekejte na pláč dítěte. Reagujte na první příznaky ke kojeni. Ať už je to otevřená pusinka, vyplazování jazyku, sání prstů nebo samotné hledání, kdy miminko otáčí hlavičkou. Důležité je nezkoušet x věcí a rovnou nabídnout prso. Neřešit intervaly, spíše si miminko nakoukat. Miminko by se mělo kojit 8-12x denně. Jsou ovšem miminka, která se potřebují kojit i častěji. Samotné nenutritivní sání tzv.dudání je důležité pro tvorbu mateřského mléka. 

    tvorba-mleka-pri-kojeni

    Správná poloha

    Alfou a omegou je správná poloha při kojení a správné držení prsa – to jak miminku prso nabídnete. V ideálním případě si vše vyzkoušet již při předporodní přípravě na kojení s laktační poradkyní nebo porodní asistentkou. Získáte jistotu, vyzkoušíte si vše na manipulační panence a  získáte všechny dovednosti, které budete ke spokojenému kojení potřebovat.

    Často se s miminkem mazlete. Mějte miminko u sebe, Ideálně jen v plence, v kontaktu kůže na kůži. Kontakt je pro děti nesmírně důležitý. Děti potřebuji zapojit primární vrozené reflexy na těle matky. Při kojení je vhodné mít miminko co nejvíce na těle, aby bylo ve stabilní poloze a uvolněné.

    Kojení v noci

     Podpořte tvorbu mateřského mléka kojením v noci. Ideálně 1-2x. V noci je hladina prolaktinu nejvyšší a noční kojení navyšuje množství mateřského mléka.  Vše si můžete ulehčit společným spánkem v posteli a praktikovat tzv. kojospánek, o kterém mluví spánkový antropolog James J. McKenn zabývající se spánkem miminek z pohledu biologie.  Dodržujte ovšem  zásady bezpečného spánku. 

    Kvalitní strava a pitný režim maminky

    Ženy po porodu často zapomínají samy na sebe. Mějte při ruce vždy svačinu v podobě kvalitních bílkovin a tuků. Podpořte tvorbu mateřského mléka kvalitním vývarem. Pijte dostatek čisté vody. Tvorbu mateřského mléka můžete podpořit také pitím kojících čajů. Ať je to směs bylin vhodných při kojení nebo například kopřivový výluh.

    Individuální přístup

    Vše, co vám mohu nabídnout, najdete ZDE.

    telesny-kontakt

    Psychická pohoda

    Kojení je také o psychické pohodě. Období po porodu je samo o sobě náročně. Pokud jsme ve stresu, vyplavuje se nám do krve kortizol, který může snižovat produkci oxytocinu  hormonu, který má vliv na spouštění mateřského mléka. Obklopujte se lidmi, kteří vás podpoří. Nevíte si rady? Nejste si jistá, zda je vaše miminko dostatečně kojené? Zavolejte si domů laktační poradkyni, která vás v kojení podpoří a pomůže vám ve vaší konkrétní situaci. 

    Kojení po císařském porodu

    Některé porody ovšem končí císařským řezem. V  tento moment doporučuji co nejdříve  prsa stimulovat. To znamená ručně odstříkat, případně později použít odsávačku – ať už manuální či elektrickou. Odsávat je nutné v pravidelných intervalech, jak kdybyste miminko kojila. Jakmile je to možné, požádejte personál o možnost přikládat miminko k prsu. Vždy záleží na tom, jaký je váš zdravotní stav a samozřejmě stav vašeho miminka. 

    Autor: Petra Váňová, Datum: 30.11.2023, Aktualizováno: 1.12.2023

    Citlivá podpora kojení